ვასილ მამულაშვილი – არჩილ გაგნიძემ სასამართლო სხდომაზე აღნიშნა, რომ დაირღვა მისი უფლება, როდესაც მისი ნების საწინააღმდეგოდ საქმეში სხვა ადვოკატი ჩართეს
არჩილ გაგნიძემ სასამართლო სხდომაზე აღნიშა, რომ დაირღვა მისი უფლება, როდესაც მისი ნების საწინააღმდეგოდსაქმეში სხვა ადვოკატი ჩართეს, – ამის შესახებ გიორგი შაქარაშვილის გარდაცვალების საქმეზე ბრალდებული მორაგბის, არჩილ გაგნიძის ადვოკატმა ვასილ მამულაშვილმა მცხეთის რაიონულ სასამართლოში გამართული სხდომის დასრულების შემდეგ განაცხადა.
ადვოკატის ინფორმაციით, სხდომაზე შუამდგომლობა სახაზინო ადვოკატის აცილებასთან დაკავშირებითაც დააყენეს, რომელიც სასამართლომ არ დააკმაყოფილა.
„შუამდგომლობა ასევე, იყო აცილებასთან დაკავშირებით დაყენებული, რაზეც სასამართლომ გვითხრა, რომ ეს ადვოკატიც ჩვენი ნების საწინაამღდეგოთ დარჩება საქმეში, საქმის არასებითი გამხილვის მთელ პერიოდშიც, რაც სრული აბსურდი და უკანონობაა, ამ ნაწილში ყველანაირი უფლება დაირღვა. მოსამართლემ თქვა, რომ ამ უფლებების დარღვევას გენინსპექციას არ შეაფასებინებს, თუმცა მას ამის უფლება არ ქონდა, რადგან საჩივარზე ის არ არის განმხილველი. როდესაც ადვოკატი მიუთითებს შესაძლო უფლებების დარღვევაზე ის ვალდებულია ასახოს განჩინებაში და უკვე შემდგომშო სხვა ორგანომ შეფასოს იყო თუ არა უფლებების დარღვევა. საქმის წინასამართლო სხდომის განხილვამდე სასამართლომ მოგცა ერთი კვირა, რომ შესაძლო მტკიცებულებები მოვიპოვოთ და არცერთი ადვოკატის პოზიცია არ გაითვალისწინა, რომ ეს ვადა არ იყო საკმარისი საქმის მოსამზადებლად“, – აღნიშნა არჩილ მამულაშვილმა.
ცნობისთვის, შაქარაშვილის დამამძიმებელ გარემოებაში განზრახ მკვლელობის ბრალდებით დაკავებული 5 პირის წინასასამართლო სხდომა 27 აგვისტოს გაიმართება.
ინფორმაციისთვის, ფეხბურთელ გიორგი შაქარაშვილის დაკარგვის შესახებ ოჯახმა შინაგან საქმეთა სამინისტროს 19 ივნისს მიმართა. 4-დღიანი საძიებო სამუშაოების შედეგად, მყვინთავებმა ფეხბურთელ გიორგი შაქარაშვილის ცხედარი წყალში იპოვეს. აღნიშნულ საქმეზე დაკავებულია 17 პირი, მათგან 6 არასრუწლოვანია. დაკავებულების ნაწილს გამოძიება ძალადობას, ჯგუფური ძალადობის ორგანიზებას, ჯგუფურ ძალადობაში მონაწილეობას, თავისუფლების უკანონო აღკვეთასა და დამამძიმებელ გარემოებებში განზრახ მკვლელობას ედავება.
რამდენიმე დღის წინ პროკურატურამ „ტოიოტა ქამრის“ მგზავრების – 5 პირის მიმართ სისხლის სამართლებრივი დევნა დაიწყო 109-ე მუხლის მეორე ნაწილის „ე“ ქვეპუნქტით ჩადენილი დანაშაულისთვის, რაც განზრახ ჯგუფურად ჩადენილ მკვლელობას გულისხმობს. აღნიშნულ საქმეზე ბრალი ვახტანგ ჩიქოვანს, არჩილ გაგნიძეს, ნიკოლოზ რევაზიშვილს, არასრულწლოვნებს ა.ქ.-ს და ზ.ხ.-ს დაუმძიმდათ.

Васил Мамулашвили – Арчил Гагнидзе заявил на судебном заседании, что его право было нарушено, когда против его воли к делу был привлечен другой адвокат
Арчил Гагнидзе заявил на судебном заседании, что его право было нарушено, когда к его делу против его воли был привлечен другой адвокат, – заявил после заседания в Мцхетском районном суде Васил Мамулашвили, адвокат Арчила Гагнидзе, игрока в регби, обвиняемого в смерти Георгия Шакарашвили.
По словам адвоката, на заседании также было подано ходатайство об отстранении от должности адвоката казначейства, которое суд не удовлетворил.
«Ходатайство было также подано в связи с расторжением дела, по которому суд сказал нам, что этот адвокат останется в деле против нашей воли даже в течение всего периода отрицательного рассмотрения дела, что является полным абсурдом и незаконным. В этой части были нарушены все права. Судья сказал, что нарушение не будет оцениваться Генеральной инспекцией, хотя он не имел на это права, потому что он не рассматривает жалобу. Когда адвокат указывает на возможное нарушение прав, он обязан отразить это в решении и в другом последующем органе, чтобы оценить, имело ли место нарушение прав. «Суд дал вам неделю до досудебного слушания для получения возможных доказательств, и ни один из адвокатов не принял во внимание тот факт, что этого срока было недостаточно для подготовки дела», – сказал Арчил Мамулашвили.
Для информации, досудебное слушание дела 5 человек, арестованных по обвинению в умышленном убийстве при отягчающих обстоятельствах Шакарашвили, состоится 27 августа.
За информацией 19 июня семья обратилась в МВД по поводу пропажи футболиста Георгия Шакарашвили. В результате 4-дневного обыска водолазы обнаружили в воде труп футболиста Георгия Шакарашвили. По данному делу задержано 17 человек, из них 6 несовершеннолетних. Некоторым из задержанных предъявлены обвинения в нападении, организации насильственного насилия, участии в групповых беспорядках, незаконном лишении свободы и умышленном убийстве при отягчающих обстоятельствах.
Несколько дней назад прокуратура возбудила уголовное дело в отношении 5 человек в пассажирах Toyota Belt за преступление, предусмотренное подпунктом E части 2 статьи 109, предусматривающим умышленное групповое убийство. По данному делу обвинялись Вахтанг Чиковани, Арчил Гагнидзе, Николоз Ревазишвили, несовершеннолетние А.К. и З.Х.